FRAME RUNNING

To nowość w naszym kraju – sport dla osób niepełnosprawnych. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze. Frame Running jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji – jego fenomen polega na tym, że rehabilitacja odbywa się niejako przy okazji. Frame Running został wymyślony przez Duńczyków. Do Polski wprowadziła go Fundacja Złotowianka, która jest oficjalnym przedstawicielem tej dyscypliny sportu na Polskę. Sport ten może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Jedyny warunek – sprawna, choćby w minimalnym stopniu, jedna kończyna dolna. Aktualnie funkcjonują, założone przez Złotowiankę, sekcje sportowe w Złotowie, Pile, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, a także sekcja pod patronatem Złotowianki - w Rzeszowie. Trenowanie na mobilerze ma wiele zalet. Powoduje redukcję stresu, wzrost odporności organizmu, poprawę koncentracji, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, poczucie samodzielności i wolności. Fundacja Złotowianka organizuje obozy sportowe oraz szkolenia dla nowych trenerów, którzy chcą kształcić się w kierunku rozwoju Frame Running w Polsce. Ponadto pomaga w pozyskaniu sprzętu i pomaga w uzyskaniu  dofinansowania do zakupu mobilera (80% sprzęt rehabilitacyjny lub 95% łamanie barier architektonicznych).

Podopieczni Fundacji Złotowianka mają na swoim koncie już mnóstwo sukcesów. Pierwszy w historii brązowy medal Mistrzostw Europy, należący do Zofii Kałuckiej, która jest również członkinią kadry narodowej w lekkoatletyce osób niepełnosprawnych, a także kilka oficjalnych REKORDÓW ŚWIATA:

Artur Krzyżek, sekcja Złotów
- 100 m z czasem 00.23,07
- 200 m z czasem 00.50,38
- 400 m z czasem 01.47,67

Magdalena Andruszkiewicz, sekcja Piła
- 200 m z czasem 00.36,16
- 400 m z czasem 01.17,99

Miriam Dominikowska, sekcja Poznań
- 100 m z czasem 00.23,59
- 400 m z czasem 01.55,07

Patryk Krause, sekcja Poznań
- 800 m z czasem 03.27,70
- 1500 m z czasem 07.45,31

Z końcem 2023 roku Fundacja Złotowianka planuje zakończyć budowę Centrum Frame Running, które umożliwi rozwój i usprawnianie osób z niepełnosprawnościami poprzez sport. Dzięki budowie możemy zwiększyć liczbę osób trenujących w Polsce, które przez ten sport mogą się rehabilitować, zmieniać na lepsze i żyć z pasją.